Svjetski dan knjige i autorskih prava
Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. aprila kao simboličan datum u svjetskoj književnosti, jer su tog datuma 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a Unesco je 1995. taj dan proglasio Svjetskim danom knjige i autorskih prava, koji se obilježava u više od stotinu zemalja. Na taj dan prema katalonskom običaju darivaju se knjige, a ideja je uključiti pisce, izdavače, nastavnike, bibliotekare i medije u isticanju važnosti knjiga i čitanja.
Ovaj dan obilježit će i učenici OŠ “Harmani II” u Bihaću. Naime, u sklopu projekta „Rastimo zajedno“ učenici JU OŠ „Harmani II“ Bihać i djeca migranata i izbjeglica, koja nastavu pohađaju u ovoj školi, izradili su četiri „kućice za knjige“ koje žele povodom Svjetskog dana knjige darovati građanima Bihaća.
Aktivnost počninje sutra u 12 sati, postavljanjem prve “kućice“ u školsko dvorište JU OŠ „Harmani II“, a zatim ispred Umjetničke škole „Nusret Keskin-Braco“ i kraj dječijeg igrališta u gradskom parku. Četvrta lokacija je u dvorištu JU OŠ „Kamenica“ Bihać.

Kako je istaknuto, projekat je rezultat ideje da je znanje besplatno i trebalo bi da da podstrek građanima da razmjenjuju knjige, što za krajnji cilj ima povećanje cjelokupnog intelekta našeg grada.

Kućica je zapravo javna biblioteka, koja će biti otvorena svakog dana po 24 sata, sedam dana u sedmici, četiri sedmice u mjesecu i 12 mjeseci u godini. Svako može doći, uzeti knjigu koja mu se sviđa i odnijeti je da je pročita. Čak ne mora ni da je vrati. Naravno, svako može donijeti i ostaviti knjigu koja mu se sviđa da i drugi uživaju u njoj.
Knjiga za svakog – “kućica za knjige” je biblioteka na javnom koja tu samo stoji, postoji, i poput riznice bez ključa čuva znanje zlata vrijedno u korist starih, mladih i budućih generacija. Uputstvo za upotrebu je u svakom čitaču. Neke knjige uzet će se bez vraćanja. Neke knjige bit će zamijenjene drugim knjigama. Neke knjige će samo povećati broj. Ovaj projekat će se najbolje razvijati putem čitanja – tako će doći i do proširenja vidika i širenja znanja. A sa znanjem nestaju i predrasude o drugom i drugačijem, istakli su ovom prilikom autori projekta.
Projekat će biti realiziran uz podršku Međunarodne organizacije za migracije i JU Zavoda za prostorno uređenje Bihać. Kućice su pravljene pod stručnim vodstvom nastavnika tehničke kulture u pomenutoj školi, Suvada Dervića, vizuelni identitet je zasluga likovnjaka pod vodstvom Irme Merdanić, profesora likovne kulture, a autor samog projekta je Nermina Delić, profesor bosanskog jezika i književnsti u osnovnoj školi “Harmani II” te viši asistent na Pedagoškom fakultetu Univerziteta u Bihaću, dok je projekat realiziran uz pomoć članova radionice Kreativnog čitanja.